Ve čtvrtek 4. listopadu roku byl v Šanghaji zahájen 4. veletrh China International Import Expo(CIIE). Čínský prezident Xi Jinping(Si Ťin-pching) přednesl na zahajovacím ceremoniálu hlavní projev prostřednictvím videa, v němž systematicky shrnul výsledky a zkušenosti z otevírání Číny, zejména jejího vstupu do Světové obchodní organizace (WTO), a oznámil řadu nových projektů demonstrujících ochotu Číny spolupracovat s ostatními zeměmi.

„Odhodlání Číny rozšířit otevírání na vysoké úrovni se nezmění, její odhodlání sdílet rozvojové příležitosti se světem se nezmění a její odhodlání podporovat ekonomickou globalizaci směrem k otevřenějším, inkluzivnějším, vyváženějším a oboustranně výhodným vztahům se nezmění.“ Toto oznámení je nejočekávanějším sdělením CIIE pro globální společnosti.

Otevřenost je charakteristickým znakem současné Číny, a to zejména od doby, kdy před dvěma desetiletími vstoupila do WTO. A jak bude Čína v budoucnu komunikovat se světem? „Neochvějně prosazovat skutečný multilateralismus.“ „Neochvějně sdílet tržní příležitosti se světem.“ „Neochvějně prosazovat otevírání na vysoké úrovni.“ „Neochvějně chránit společné zájmy světa.“ – Čtyři poznámky prezidenta Xi nejenom obsahují klíč k rychlému hospodářskému rozvoji v posledních několik desetiletí, ale také vysílají do světové ekonomiky, která čelí mnoha výzvám v souvislosti s epidemií, tolik potřebný „jarní vánek“.

Na CIIE Čína oznámila, že bude i nadále „vylepšovat“ a rozšiřovat své otevření, včetně dalšího omezování negativního seznamu přístupu zahraničních investic, rozšíření „Katalogu odvětví podporujících zahraniční investice“ a zavedení přeshraničního obchodu se službami v pilotních zónách volného obchodu. Kromě toho Čína také přislíbila, že se bude podílet na mezinárodní spolupráci v oblastech, jako je zelená a nízkouhlíková digitální ekonomika, a aktivně podporovat komplexní dohodu o transpacifickém partnerství a dohodu o partnerství digitální ekonomiky.

V Číně dnes žije více než 1,4 miliardy lidí, přičemž středněpříjmovou skupinu tvoří přes 400 milionů lidí. Každý rok tato země dováží zboží a služby v hodnotě přibližně 2,5 bilionu amerických dolarů. CIIE naplno ukázal obrovskou přitažlivost čínského trhu pro globální společnosti.

Letos se CIIE zúčastnilo celkem téměř tři tisíce společností ze 127 zemí a regionů ze všech pěti kontinentů. Počet zúčastněných společností ze žebříčku Fortune 500 opět překonal předchozí veletrh, návratnost vystavovatelů přesáhla 80 procent.